PENGUMUMAN TERKINI

PENGUMUMAN TERKINI!!

SMK Kuala Ketil akan mengadakan hari Kejohanan Sukan ke 49 pada 4 Julai 2013. Semua dijemput hadir.

About Us

LATAR BELAKANG SMK KUALA KETIL

SEJARAH

SMK Kuala Ketil adalah sebuah sekolah gred A dan dikategorikan sekolah luar Bandar. Ditubuhkan pada 10 Januari 1965 dengan menumpang di bangunan Sekolah Rendah Batu Pekaka, Kuala Ketil. Ia dibina di atas tanah seluas 9.5 ekar di mana, sejarah asalnya tapak sekolah merupakan tapak landasan kapalterbang di zaman tentera Jepun dahulu. Penggal persekolahan pertamanya bermula pada 10 Januari 1965 dengan 297 orang pelajar dan 17 orang guru. SMK Kuala Ketil telah dirasmikan oleh YB Tun Hj. Abdul Razak b. Hussein, Timbalan Perdana Menteri Malaysia merangkap Menteri Pelajaran pada ketika itu pada 26 Januari 1968.

Berasal daripada 2 blok bangungan 2 tingkat yang dibina pada tahun 1966,kini SMK Kuala Ketil yang terletak di Batu Pekaka Kuala Ketil telah mempunyai 9 blok bangunan bilik darjah, 6 makmal sains, 2 makmal pendidikan seni, 1 bangunan makmal komputer, Pusat Akses Sekolah dan 2 makmal ERT. Bilangan pelajar di sekolah ini telah mencecah 1248 orang berserta 109 orang guru dan 10 staf sokongan. Sesi persekolahan hanyalah pada waktu pagi.

VISI

SMK Kuala Ketil sebagai Pusat Pencapaian Kemajuan dan Pembentukan Akauntabiliti Pelajar





MISI

Semua Warga SMK Kuala Ketil Berkongsi Satu Komitmen bagi Mencungkil Potensi Pelajar ke arah Mencapai Kemajuan yang Berterusan Menerusi Program Instruksional





LENCANA SEKOLAH







REKA BENTUK


Pada lencana tersebut terdapat dua ekor burung pekaka yang saling sandar-menyandar yang  mempunyai kaitan dengan nama tempat sekolah didirikan.

Burung pekaka yang sandar-menyandar juga menggambarkan semangat kerjasama    semua    pihak di sekolah ini untuk mencapai kejayaan.

Dua tangkai padi menggambarkan SMKKK terletak di negeri Kedah Darul Aman yang terkenal sebagai Jelapang Padi di Malaysia. 

Di tengah-tengah lencana ini terdapat obor yang melambangkan semangat belajar pelajar-pelajar SMKKK sentiasa membara. Obor juga melambangkan semangat kesukanan yang tinggi.
 
Moto lencana berbunyi “Berdikari Dengan Semajaya” yang membawa erti pelajar sekolah ini berusaha sendiri dengan penuh keyakinan demi mengejar kejayaan.

‘Semajaya’ ialah ilham dari moto lencana sekolah dengan membawa maksud ‘Semangat Ingin Berjaya’.


Terdapat empat warna di dalam lencana ini iaitu warna biru, merah, kuning dan putih.

WARNA BIRU               -        melambangkan perpaduan yang terdapat di sekolah ini

WARNA MERAH         -         melambangkan semangat membara untuk belajar dan mengejar     kejayaan dan menggambarkan semangat berani pelajar-pelajar di sekolah ini yang sanggup berhadapan segala cabaran

WARNA PUTIH            -        menggambarkan kesucian dan sifat kejujuran pelajar-pelajar.

WARNA KUNING         -        melambangkan kedaulatan raja




    SENARAI PENGETUA

Senarai Pengetua
1.         1965 – 1966                          En. David Raman
2.         1967 – Mei 1978                  En. V. P. Olivero
3.         Mei 1967 – Sept. 1981        En. Khalid bin Makhtar
4.         Jan 1983 – Nov. 1983          En. Ismail bin Osman
5.         Jan 1984 – Jun 1989            En. G. Raja Gopal
6.         Jul. 1989 – Sept. 1993         En. Endut bin Tam
7.         Okt. 1993 – Feb. 1995         En. Ramli bin Ariffin
8.         Feb. 1995 – Feb. 1997        En. M. Krishnan
9.         Feb. 1997 – Mac 1998        Hjh. Yangchek bt. Minhat
10.       Mac 1998 – Jun 2001          En. S. Mangalanathan
11.       Jul. 2001 – Jul. 2003            En. Chow Lai Hing
12.       Sept. 2003 – Mei 2005        Tn. Hj. Mansor b. Lebai Habib
13.       Mei 2005 -                             Pn. Rohayah bt. Johari


2.1    BIODATA PENGETUA

Pn. Rohayah bt. Johari memulakan kerjaya sebagai seorang guru setelah menamatkan pengajian dalam bidang Biologi dan Matematik di USM bermula tahun 1982 di SMK Khir Johari, Sg. Petani Kedah  dan dilantik sebagai guru kanan  Teknik & Vokasional pada  tahun 2000 seterusnya  dilantik menjadi PK Hal Ehwal Murid pada tahun 2002 disekolah yang sama sehingga tahun 2003. Kemudian beliau  dilantik menjadi Pengetua  mulai Mac 2003 di SMK St. Anne’s  Convent  Kulim. Bertukar  ke SMK Kuala Ketil atas jawatan yang sama mulai Mei 2005 hingga sekarang.
Tugas khas  sebagai Timbalan Ketua Pesuruhjaya Persatuan Pandu Puteri Malaysia Cawangan Kedah. Tugas khas lain sebagai Pengerusi Percetakan Peperiksaan Percubaan SPM Negeri Kedah.




2.8 MAKLUMAT GURU/STAF AKADEMIK


Jantina
M
C
I
L
Jumlah
Lelaki
26
3
4
-
33
Perempuan
55
8
12
-
75
Jumlah
81
11
16
-
108










            STAF SOKONGAN

Jawatan
Gred
Bilangan
Jumlah
Lelaki
Perempuan
Ketua Pembantu Tadbir
N22

1
1
Pembantu Tadbir
N17

3
3
Juruteknik
FT17
1

1
Pembantu Makmal
C17
1
1
2
Pembantu Peng Murid
N17

2
2
Pembantu Am Pejabat
N4
1

1
Pembantu Am Pejabat
N1
3

3
Jumlah


13